Antalya Hangi Yöndedir?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya güneyde mi kuzeyde mi?

Antalya ili Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda Karaman ve Mersin, batısında Muğla ve kuzeybatısında Burdur illeriyle de komşudur. Ayrıca Antalya güneyiyle Akdeniz de uzun bir kıyısı olan illerimizdendir.

Adana hangi yönde?

Türkiye’nin güneyinde yer alan Adana; doğuda Osmaniye,Kahramanmaraş,Gaziantep,batıda İçel,kuzeybatıda Niğde,güneydoğuda Hatay gibi illerle ve güneyde Akdeniz’e olan sınırları ile Akdeniz Bölgesinin Çukurova Bölgesinde bulunmaktadır.

Van ili hangi yöndedir?

Van
Van’ın Türkiye’deki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İdare

Antalya Guney mi?

Antalya, Türkiye’nin güneyinde, tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuş il.

Antalya hangi bölgeye yakın?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Antalya, Batı Toroslar ile Körfez arasında kurulmuş bir şehirdir. Güney kısmında Akdeniz, Batısında Muğla ve kuzeyinde ise Burdur ile Isparta yer almaktadır. Ayrıca kuzeydoğusunda Konya ile beraber Karaman ve mersin illeri bulunur.

Adana’nın doğusu neresi?

Adana; kuzeyinde Kayseri, doğusunda Osmaniye, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, güneydoğusunda Hatay, kuzeybatısında Niğde ve batısında Mersin illeri ve güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Güneyi 160 km’yi bulan Akdeniz kıyılarıyla sınırlanan ilin yüzölçümü 14.125 km2’dir.

Akdeniz Bölgesi ülkemizin hangi yönündedir?

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Genişliği 120–180 km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur.

See also:  Oyak Izmir Urla Projesi Nerede?

Adana nerede yer alır?

Adana Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Van doğuda mı batıda mı güneyde mi kuzeyde mi?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, bölgenin nüfus bakımından en büyük ilidir. Kuzeyinde Ağrı ileBitlis, güneyinde Siirt ve Hakkâri, doğusunda İran ile komşudur.

Van doğu mu Güneydoğu mu?

Doğu Anadolu Bölgesinin illeri şu şekilde sıralanabilir. – Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli Van olarak sıralanır.

Van Gölü yurdumuzun hangi yönündedir?

Van dünya üzerinde 42 derece 40 dakika ve 44 derece 30 dakika Doğu boylamları ile 37 derece 43 dakika ve 39 derece 26 dakika Kuzey enlemleri arasındadır. Türkiye üzerinde ise Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat-Van Bölümündeki Van Gölü kapalı havzasındadır.

Antalya Türkiye’de mi?

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. 20.177 km2 alanı kaplayan Antalya’nın güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya nasıl bir iklimdir?

Antalya ili iklimi genel olarak Akdeniz iklimine girmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak ifade edilen iklim tipi diğer bir değişle mutedil deniz ve sıcak deniz iklim sınıfına girer, daha iç kesimlerde ise soğuk ve yarı-kara iklim tipi görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector