Antalya Gündoğmuş Ilçesi Nerede?

Gündoğmuş Akdeniz bölgesinde yer almakta olup, Gündoğmuş ilçesi Antalya iline bağlıdır. Gündoğmuş yüzölçümü 1,175 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 247. en büyük ilçesidir. Gündoğmuş haritası konumu ise 36° 48′ 53.7876” Kuzey ve 31° 59′ 56.2524” Doğu gps koordinatlarıdır.

Antalya Gündoğmuş nereye yakın?

Gündoğmuş, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 8.000 nüfuslu bir ilçesidir. Gündoğmuş ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden güneyinde Alanya, kuzeyinde Akseki ve batısında Manavgat ilçeleriyle birlikte doğusunda da Konya’nın Hadım ve Bozkır ilçeleriyle komşudur.

Gündoğmuş hangi ilde?

Gündoğmuş, Antalya iline bağlı bir ilçedir.

Manavgat Gündoğmuş neresi?

Akdeniz bölgesinde bulunan Gündoğmuş, Antalya ilinin ilçesidir. 1323 km yüz ölçümüne sahip olan ilçe kuzey doğusunda Konya, batıda Manavgat güneyde ise Alanya bulunmaktadır. Batı Torosların, geyik dağı eteğine kurulmuş olan bir ilçedir.

Gündoğmuş Neyi Meşhur?

Bunlardan ilki Eğri Göl, ikincisi Paşa Göl ve üçüncüsü Karın Göl olarak bilinen göllerdir. Bu göllerden en bilineni Eğri Göl’dür ve ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geyik Dağı ve Eğri Göl’ü ziyaret edenler burada eğlenceli vakit geçirebilir.

Gündoğmuş ilçesi nasıl bir yer?

Geçmişi antik çağlara dayanan Gündoğmuş’un bugünkü yeri Romalılar döneminde iskan edilmiş bir yerdir. İlçe sınırları içerisindeki Roma harabeleri, Taşahır Mevkiindeki Kaseyir Şehri harabeleri, Senir Köyü yakınındaki Kese Mevkiindeki Roma Harabeleri en eski harabeler olma özelliğini taşıdığı söylenebilir.

Antalya Gündoğmuş ne zaman ilçe oldu?

Akseki ilçesine bağlı bir köy iken 1936 yılında çıkarılan bir yasa ile ilçe olmuş ve adı “Gündoğmuş” olarak değişmiştir.

Antalya Gündoğmuş ilçesi nüfusu ne kadar?

Gündoğmuş nüfusu 2021 yılına göre 7.170. Bu nüfus, 3.562 erkek ve 3.608 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,68 erkek, %50,32 kadındır.

See also:  Eğitim Bilimleri Yüksek Lisans Ne Işe Yarar?

Gündoğmuşun kaç köyü var?

Toplam 35 köy bulunmaktadır.

Antalya’da kaç tane ilçe var?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

Antalya Akseki rakımı kaç?

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m’dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector