Antalya Alanya Nerede?

Alanya, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan hemen hemen 285 nüfuslu bir ilçedir. Alanya, Antalya’nın küçük bir kıyı ilçesidir. Akdeniz kıyı kesiminde olan Alanya, turistik bir ilçedir. Kuzeybatısında Manavgat, kuzeydoğusunda Gündoğmuş ve güneydoğusunda da Gazipaşa vardır.

Alanya
İlçe
Ülke Türkiye
İl Antalya
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi

Alanya ilçesi nereye bağlı?

Alanya ilçesi idari olarak Antalya iline bağlıdır, Alanya Belediyesi ve ilçesi de Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına girmiştir. Alanya’ya 45 kilometre mesafede bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı 2012 yılında faaliyete geçmiştir.

Antalya merkez Alanya arası kaç saat?

Antalya ile Alanya arası karadan 135 km sürmektedir. Bu zaman dilimi kara taşıtları ile 2 ile 2 buçuk saat arası sürmektedir.

Alanya’ya giderken hangi şehirlerden geçilir?

Antalya Körfezi’nin doğu kıyısındaki Antalya-İçel Karayolu üzerine kurulu olan ilçenin merkezi, il merkezine 137 km uzaklıktadır. Şehir merkezinin doğusunda yer alan Alanya; Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerine komşudur. Kuzeydoğusunda ise Karaman ve Konya illerine sınır komşusudur.

Alanya tam olarak nerede?

Alanya, Türkiye’nin güneyindeki Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 285 bin nüfuslu bir ilçesidir.

Alanya kaç tane ilden büyük?

ALANYA NÜFUSTA 17 İLDEN BÜYÜK.

Alanya yaşam nasıl?

Kışları dahi ılık ve yağışlı geçmektedir. Alanya’nın iklimi pek çok sportif faaliyete ve kültürel etkinliğe elverişlidir. Alanya çok sayıda turiste ev sahipliği yapar ve çok kültürlü bir yapısı vardır. Farklı dinde, farklı dilde ve farklı kültürde pek çok kişi Alanya’da bir arada, mutlu ve iç içe yaşamaya devam ediyor.

Alanya Antalya arası otobüsle kaç saat?

Alanya – Antalya arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 3 saat 14 dakika sürmektedir.

Konya Alanya otobüsle kaç saat sürer?

Konya – Alanya arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 4 saat 33 dakika sürmektedir.

See also:  Yarım Altın Ne Kadar Izmir?

Alanya Kaş arası otobüsle kaç saat?

Alanya – Kaş arası otobüs yolculuğu ortalama 12sa 1dk sürmektedir.

Ankaradan Alanyaya giderken hangi şehirlerden geçilir?

Ankara’dan özel aracınız ile Alanya seyahati yapmak isterseniz, yola Gölbaşı güzergahından çıkmanız gerekmektedir. Daha sonra sırasıyla, Kulu, Konya, Seydişehir ve Alanya tabelalarını takip ederek ulaşabileceğiniz ilçeye seyahatiniz yaklaşık 526 kilometre sürecektir.

Alanyaya Ne zaman gidilir?

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Özellikle yaz aylarında havalar çok sıcak olabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında yüksek sıcaklık nedeniyle bunalmamak için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarında da Alanya’da gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz.

Antalyadan Alanyaya nasıl geçilir?

Antalya havalimanından Alanya’ya direkt otobüs bulunmadığı için önce Antalya şehirlerarası otobüs terminaline gitmek gerekir. 600 numaralı otobüs sizi Antalya otobüs terminaline kadar götürecektir. Otobüse binmek için Antalya havalimanı terminal çıkışından Antalyakart alabilirsiniz.

Alanya’nın en güzel yeri neresi?

Alanya bölgesinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken gezilecek yerler şunlar: Kleopatra Plajı Alanya Teleferik. Alanya Kalesi.

Alanya neyi ile meşhur?

Yöresel Alanya Yemekleri – Nesi Meşhur?

 • Akdarı Çorbası
 • Döğme Aşı
 • Şepit.
 • Laba.
 • İlibada Sarması
 • Göleviz.
 • Taze Bakla Yemeği.
 • Ülübü Yemeği.
 • Alanya Antalya Otogar arası kaç km?

  Antalya ve Alanya arasında yolcuğunuz 2 saat 26 dakika sürmektedir. Bu iki rota arasındaki otobüs yolu mesafesi ise 689 kilometredir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector