Adana Hangi Ülke Tarafından Işgal Edilmiştir?

Dünya Savaşı’ndan sonra Adana ve çevresi Fransa tarafından işgal edildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği diplomatik başarı sonucu yapılan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile Fransa, Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kaldı.

Adana’yı kim işgal etti?

1918’de Adana ve Çukurova’yı işgal eden Fransızlar kendi birlikleri içinde özellikle Ermeni askerleri getirdikleri gibi, Suriye’den 70 bin Ermeni’yi Adana’ya, 12 binini Dörtyol’a, 8 binini Saimbeyli’ye yerleştirmişlerdir. Hatta Antep ve Maraş çevresine de 50 binden fazla Ermeni getirilmiştir.

Çukurova hangi anlaşmaya göre işgal edilmiştir?

Sykes-Picot Antlaşmasıyla Osmanlı Devleti’nin topraklarını paylaşmışlardır. Bu paylaşmada Çukurova, Fransızlara bırakılmıştır. Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından da Çukurova, İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir.

Adana ve çevresi Mondros Mütarekesi sonrası hangi devlet tarafından işgal edilmiştir?

Osmanlı İmparatorluğu’nun kaybettiği 1. Dünya Savaşı sonrası Fransa tarafından işgal edilen Adana, yaklaşık 3 yıl süren esaret sonrası, 5 Ocak 1922’de işgalden kurtulmasının 100. yıl dönümünü kutluyor.

Adana kaç yıl işgal altında kaldı?

İste bu sözlerin özetlediği ve vurguladığı mücadele yılları 1922’ye hatta politik anlaşmaların bitimine kadar yani 1923’e kadar sürmüştür. Mustafa Kemal Paşa 31 Ekim 1918’de geldiği Adana’da 11 gün kalmış, etrafın ve halkın durumunu inceleyerek bunu Genel Kurmay Başkanlığı’na bildirmiştir.

Çukurova’nın kurtuluşu için yapılan kongrenin adı nedir?

AYHAN, Yusuf, Mustafa Kemal’in Pozantı Kongresi ve Adana’nın Kurtuluşu, İpek Matbaası, Adana 1963.

Çukurova bölgesini işgal eden İngilizler hangi antlaşma ile bölgeyi Fransızlara terk etti?

Böylece Çukurova’daki Milli Mücadele yeni bir boyut kazanmış ve Mustafa Kemal Paşa’nın takip ettiği başarılı dış politika sonucu 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa arasında imzalanan, bölgenin Fransa tarafından boşaltılmasını sağlayan Ankara Anlaşması ile görmüştür.

See also:  Göztepe Antalya Maçı Hangi Kanalda?

Fransızların işgal ettiği yerler nerelerdir?

İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. İstanbul’un işgali 13 Kasım 1918’den 6 Ekim 1923’e kadar 5 yıl sürdü.Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Adana cephesi Batı Kilikya birlikleri komutanı kimdir?

Bu komutanlık, Adana Vilayetinin tamamı ile Tarsus ve Mersin’i kapsıyordu. Kilikya Kuvayı Milliye Komutanlığı’na Topçu Binbaşısı Kemal, “Kozanoğlu Doğan Bey” takma adıyla, yardımcılığına da Yüzbaşı Osman Nuri “Aydınoğlu Tufan Bey” takma adıyla atanmıştır.

Suriye Itilafnamesi nedir?

Temmuz 1919’da sürdürülen, Ağustos 1919’da devam eden görüşmelerle geliştirilen, Orta Doğu coğrafyasının paylaşıldığı, Emir Faysal’a da dayatılan anlaşma, 15 Eylül 1919’da İngiltere ve Fransa arasında tam mutabakat olarak imzalanır. Bu anlaşma tarihte “Suriye İtilafnamesi” olarak anılmaktadır (Akbıyık 1990: 52).

Adana ve Maraş çevresini kim işgal etti?

Mondros’tan sonra İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etti. 1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması Projesi gereği ile Maraş, Antep, Urfa ve Musul Fransızlara bırakılmalıydı.

Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra hangi şehirler işgal edilmiştir?

Mondros Ateşkes Anlaşması sonrasında Anadolu yer yer işgal etmeye başlamışlardır. İngilizler; Musul, Antep, Urfa ve Maraş’ı işgal etmiş, ayrıca Afyon, Eskişehir, Samsun, Merzifon, Batum ve İzmit’e asker çıkartmışlardır. Daha sonra Urfa, Antep ve Maraş’ı Fransızlara bırakmışlardır.

Ülkemizi işgal eden devletlerin adı nedir?

İttifak Devletleri’nin askeri istatistikleri

Askere Alınan Yaralanan
Alman İmparatorluğu 11,000,000 4,247,143
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 7,800,000 3,620,000
Osmanlı İmparatorluğu 2,850,000 400,000
Bulgaristan Krallığı 1,200,000 153,390

Adana’nın kurtuluşunun kaçıncı yılı 2022?

Dr. Hayri Levent Yılmaz ile komite üyeleri katıldı. Vali Elban, toplantıda yaptığı değerlendirmede “5 Ocak 2022, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü.

See also:  Bursa Buz Pateni Nerede Var?

5 Ocak hangi şehrin kurtuluşu?

BÖLGELERİMİZİN BAĞIMSIZLIK GÜNLERİ

TARİH YER
3 Ocak İçel / Mersin
5 Ocak Adana
6 Ocak Adana / Ceyhan
7 Ocak Osmaniye

5 Ocak ne anlama gelir?

Bu bağlamda altı çizilmelidir ki 5 Ocak 1922, milletimizin Adana tarihine silinmez bir not düştüğü, kendi mührünü vurduğu kutlu bir gündür. 5 Ocak, Adana’nın kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandığı gündür. 5 Ocak, düşman postalının bir daha dönmemek üzere bu topraklardan sürüldüğü; vatan, millet, devlet ve bayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector