GÖKYÜZÜNÜN SÖYLEDİKLERİ

EğitimenEğitim SüresiEğitim ÜcretiEğitim GünleriBaşlangıç TarihiEğitim Yeri

: PROF.DR. GÜNAY TAŞ : 12 SAAT/4 HAFTA
: 160.00 TL : 4 Hafta sadece Perşembe Günleri
: 06 Ekim 2016 : A.K.M. EGESEM EĞİTİM SALONU

 

Eğitimin Adı GÖKYÜZÜNÜN SÖYLEDİKLERİ
Eğitim Tarihi 06 Ekim 2016
Eğitim Süresi 12 SAAT/4 Hafta (HAFTADA 3 DERS SAATİ)  SAAT:18:00-20:30
Amaç Astronomi alanında ilkokul ve liselerde eğitim alma olanağı yok. Bu etkinlikle, katılımcıların günlük yaşamında uygulayıp çevrelerine de aktarabileceği düzey ve içerikte temel astronomi bilgisi vermek ve uygulamalar yaptırmak amaçlanmaktadır. Bunun için teori ve uygulamanın birlikte götürüleceği interaktif bir eğitim sonunda, katılımcılara temel astronomi bilgisi ve bir gezegende yaşayan uzaylılar olma farkındalığı kazandırmak hedeflenmektedir.

Dİğer yandan, bu etkinliğin bir yan amacı daha vardır: Günümüzde üniversite sınavlarında temel bilimlere ilgi azaldı ve bazı Fen Fakültesi bölümleri kapanmaya başladı. Astronomi tüm temel bilimleri kullanan bir bilim alanı olması bakımından astronomi öğrenen kişiler temel bilimleri daha iyi anlar, kullanır ve önemini kavrar. Bu motivasyonla, bu etkinlikle aynı zamanda temel bilimlerin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu, aslında insanlık tarihinin en önemli mirasının temel bilimlerle aktarılan bilgi olduğunun altını çizmek de amaçlanmaktadır.

Eğitimci Prof.Dr. Günay TAŞ
Ders programı:  

1. Hafta : – Astronominin doğuşu; parlaklık, uzaklık, yıldız isimlendirmeleri, gökyüzündeki yıldız haritaları gibi Temel astronomi kavramları; Gökyüzünde gök cisimlerinin bulunması; Koordinat sistemleri; yardımcı bazı tekniklerin uygulamaları,

2. Hafta :- Güneş sistemi gezegenleri; meteor yağmurları; kuyrukluyıldızlar,  Teleskoplar; gökyüzündeki cisimlerin gözlemi için bazı ipuçları; astrofotoğrafçılık.

3. Hafta : – Güneş, güneş etkinlikleri, Aurora olayları, Yer-insan-Güneş ilişkisi; Uzayda hava durumu, Güneş sistemi dışı gezegenler, Evrende yaşam.

4. Hafta :- Yıldız ne demektir? Yıldızların renkleri ve sıcaklıkları, yıldız grupları; Yıldız ne demektir? Yıldızların renkleri ve sıcaklıkları, yıldız grupları;

Eğitim ücreti 160,00 TL  (EÜ. personeline ve mezununa %10 , EÜ.öğrencisine %20 indirim uygulanmaktadır.)
Eğitim yeri Atatürk Kültür Merkezi (AKM)
Not Eğitim sonrası katılımcılara EGESEM KATILIM BELGESİ verilecektir.
Adblock
detector