Okul Öncesi Kpss Hangi Puan Türü?

KPSS ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliğine katılacak olan adayların hesaplanacak olan puan türü, KPSS Lisans ve KPSS Eğitim Bilimleri derslerini de içeren KPSS P121 puan türüdür. Bu puan türünün hesaplanmasında adayların katılacakları oturumların ağırlıkları ise şu şekildedir; KPSS Lisans Sınavı: %30
KPSS P121 NEDİR, NE DEMEK? Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüne denilmektedir. Bu puan türü GK + GY + Eğitim bilimleri + Öğretmen Alan Bilgisi Testi bileşenlerinden oluşur. P121 puan türü 1 yıl geçerlidir.

Okul öncesi öğretmenliği atama hangi puan türü?

Hangi Puan Türü Kullanılmaktadır? Öğretmen atamaları için P10 ve P121 puan türü kullanılmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmeni hangi KPSS’ye girer?

2023-KPSS, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılacaktır. Sınav, lisans düzeyindedir. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adayların, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmaları zorunludur.

P3 P10 P121 nedir?

KPSS P3 Puanı B grubu kadrolara atama için kullanılmaktadır. Lisans mezunlarının kamu kurumlarına ÖSYM tarafından yapılan atamalarında kullanılır. ÖSYM tarafından yapılan atamalarda mülakat yoktur. KPSS P10 ve P121 ise MEB tarafından yapılan öğretmen atamalarında kullanılmaktadır.

Kpssp10 puan türü ne demek?

KPSS P10 PUAN TÜRÜ

Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. GK + GY + Eğitim bilimleri bileşenleri ile hesaplanmaktadır. Bu puan türü 1 yıl süreyle geçerli olmaktadır.

P10 ve P121 ne demek?

Öğretmenlerin KPSS ve ÖABT sınavları sonuçlarına göre atanabilmek için P10 ve P121 puanları oluşuyor. Bu puanlar öğretmen atamasında kullanılıyor. 16 daldaki öğretmenlik için hesaplanan P121 puanı, Genel Kültür – Genel Yetenek + Eğitim Bilimleri + ÖABT sonuçlarından oluşmaktadır.

See also:  Antalya Konya Uçak Bileti Ne Kadar?

KPSS 3 puan türü ne demek?

KPSS b grubu adaylarının aldığı bir puan türü olan P3 ile de birçok kurum memur alımı yapmaktadır. KPSS P3 çift yıllarda düzenlenen sınav da genel yetenek ve genel kültür alanından alınan puandır.

Okul Öncesi Öğretmenliği KPSS alan dersleri nelerdir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Yaklaşık Ağırlığı
g Çocuk Ruh Sağlığı %8
h) Çocukta Oyun Gelişimi %5
i Çocuk Edebiyatı %4
j Drama %4

Anaokulu öğretmeni olmak için hangi sınavlara girilir?

Anaokulu öğretmeni için okunacak lise bir önem teşkil etmiyor. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra, Çocuk Gelişimi, Ev Ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden birini okuyup, KPSS’yi kazanarak anaokulu öğretmeni olunabilir.

Okul öncesi icin hangi sınavlara girmeliyim?

Eğitim Fakültesi’ndeki bölümlerden birini bitirenler mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeli ve bu sınavdan geçerli not almalıdırlar. KPSS’den başarılı olanlar anaokuluna öğretmen olarak atanırlar.

KPSS P3 hangi meslekler?

KPSS P3 Puanıyla Başvuru Yapabileceğiniz Bazı kurum ve Kadroları

 • Gümrük Müsteşarlığı
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 • Maliye Bakanlığı
 • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
 • T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
 • P3 puanı nerelerde kullanılır?

  Lisans (4 yıllık) mezunu adayların hem B grubu hem de A grubu alımlarda kullanabildiği puan türüdür. Ancak P3 puan türünün özelliği yıldan yıla değişmektedir. Çünkü tek yıllarda (2017-2019 gibi) yapılan KPSS’lerde hesaplanan P3 puan türleri sadece A GRUBU alımlarda kullanılabilmektedir.

  KPSS P10 hangi bölümler?

  KPSS Puan Türleri ve Meslekleri 2022

  PUAN TÜRÜ BÖLÜM/FAKÜLTE
  KPSS P8
  KPSS P10 EĞİTİM FAKÜLTESİ
  KPSS P11 Hukuk-Siyasal Bilgiler-İletişim- İktisat-İşletme-İktisadî ve İdari Bilimler-İlahiyat, İletişim Fakülteleri-Sosyoloji-Psikoloji- Antropoloji, Tarih, İnsan ve Toplum Bilimleri, Mütercim- Tercümanlık
  See also:  Okul Servisleri Nereye Şikayet Edilir?

  Kpss10 ne işe yarar?

  Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. Genel Kültür + Genel Yetenek + Eğitim bilimleri bileşenleri ile hesaplanmaktadır.

  P121 puanı kaç yıl geçerli?

  KPSS P121 KAÇ YIL GEÇERLİ? KPSS-Öğretmen adaylarının puanlarının (P10 ve P121) geçerlilik süresi 06.07.2012 tarihinden itibaren 2 yıldan 1 yıla düşürülmüştür. Diğer bölümlerden mezun olan adaylar ise P10 puan türü ile tercih yaparlar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector