Okul Kütüphanesi Nasıl Kurulur?

Okullara Z-Kütüphane kurulumu için başvuru nasıl yapılır, okulların yapması gereken işlemler aşağıda anlatılmıştır. Z-Kütüphane talebinde bulunacak okul, talebini “Başvuru Talep Formu”nu doldurup Bakanlığa, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla DYS üzerinden resmi yazı ile iletir.

Kütüphane memuru için kaç kitap?

Teknolojik kaynak için gerekli düzenlemeler yapılır ve elektrik tesisatı kurulur. Madde 7- Kitap sayısı 3000’i aşan okul kütüphanelerine bir kütüphaneci atanır. Kütüphanecinin atanamadığı durumlarda Yönetimce kütüphanecilik kursu almış her öğretmen yoksa öğretmenler kurulunca belirlenecek bir öğretmen görevlendirilir.

Devlet kütüphanede çalışmak için nereye başvurulur?

Üniversitelerin Dokümantasyon ve Enformasyon bölümü, Kütüphanecilik bölümü ve Bilgi ve Belge Yönetimi gibi çeşitli ön lisans bölümleri bulunmaktadır. Bahsi geçen bu bölümleri başar ile tamamlamış olan kişiler kütüphaneci olabilme fırsatını yakalar.

Okul kütüphanesi kaç m2 olmalı?

5.2. Okulların zemin katında z-kütüphane için ayrılacak alan; bağımsız anaokullarında 40-60 m2, ilkokullarda 60-70 m2, ortaokullarda 70-80 m2 ve ortaöğretim okullarında ise 80-100 m2 aralığı ölçülerinde olmalıdır.

Kütüphane açmak için neler gerekli?

Kütüphane kurmak isteyenler, kurulacak kütüphanenin kuruluş amaçlanın ve faaliyet konularını belirten bir yazı ile ilgili Valiliğe başvuracaklardır. İl Halk Kütüphanesi tarafından yerinde yapılan inceleme sonucu olumlu görüldüğü takdirde, Özel kütüphane açma izni Valilikçe verilecektir.

Okul kütüphanesinde en az kaç kitap olmalıdır?

(3) Basılı olmayan kaynaklardan CD, kaset, film, slayt, video kaseti, resim, fotoğraf, plak, ses kasedi, disket ve benzerleri ile basılı kaynaklardan; öğrenci sayısına göre en az, 200-999 öğrencili okullarda 6000-10000 kitap, 1000’den fazla öğrencisi bulunan Page 5 okullarda da her öğrenciye 10 kitap düşecek şekilde

Kütüphaneden kitap almak için ne gerekiyor?

Kütüphaneden ödünç materyal almak isteyen Bakanlık personeli öncelikle kütüphane üyelik işlemlerini tamamlamalıdır. Üyelik işlemlerini tamamlayan Bakanlık personeli sadece kendi kurum kimlik kartları ile ödünç yayın alabilir. Başka bir kullanıcı aracılığı ile diğer kullanıcıya ödünç yayın verilmez.

See also:  P-302 Temel Eğitim Ne Demek?

Kütüphanelere iş başvurusu nasıl yapılır?

İBB KÜTÜPHANESİCİ ALIMI BAŞVURU İŞLEMLERİ

İBB kütüphaneci ve uzman alımı başvuruları kariyer sayfası üzerinden online şeklinde yapılacaktır. Hemen İBB kariyer üzerinden online başvuru yapmak için buraya tıklayınız…

Kütüphane memuru kaç puan?

Kütüphaneci Atamaları KPSS Taban Puanları

Kadro Ünvanı Atama Yılı En Düşük Taban Puan
KÜTÜPHANECİ 2018/2 85,97512
KÜTÜPHANECİ 2018/1 78,70401
KÜTÜPHANECİ 2017/2 79,69341
KÜTÜPHANECİ 2017/1 79,86421

Kütüphanede çalışan memur ne kadar maaş alır?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Kütüphane Sorumlusu 4.250 4.930

Kütüphane en az kaç m2 olmalı?

Nüfusu en az 3.000 olan yerleşim birimlerinde bir şube kütüphanesi kurulur. Madde 12- Bakanlıkça yaptırılacak kütüphane binalarının alan büyüklüğü şube kütüphaneleri için en az 500 m2, merkez kütüphaneler için ise en az 1.200 m2 olmalıdır.

Iyi bir kütüphane nasıl olmalı?

İdeal bir kütüphane nasıl olmalı?

 1. Kolay ulaşılabilir olmalı
 2. 2. Ferah bir ortam yaratılmalı
 3. 3. Sadece masa sandalye değil, okuma koltukları da olmalı
 4. İnternet, fotokopi, tablet, mobil şarj cihazı vb. sağlanmalı
 5. Bakımlı bir bahçe bulunmalı

Okul Kütüphanecileri neler yapar?

ffl Okul kütüphaneleri, içinde bulunduğu okulun eğitim ve öğretim amaçlarına ulaşabilmesine yardımcı olacak her türlü kütüphane materyalini toplayan, düzenleyen ve öğretmen ile öğrencinin, gerekirse çevre halkının da hizmetine sunan kuruluşlardır (Aksakal, 1983: 108).

Bir kütüphanenin bölümleri nelerdir?

Okuyucu Hizmetlerini oluşturan birimler şunlardır:

 • Ödünç Verme Birimi.
 • (ILL) Kütüphaneler Arası İşbirliği Birimi.
 • Referans Birimi.
 • Elektronik Kaynaklar Birimi.
 • Görsel-İşitsel Kaynaklar Birimi.
 • Engelli Öğrenci Birimi.
 • Kütüphane bize neler kazandırır?

  İnsanlar yaptıkları araştırmalar için kütüphaneye giderler. İnsanın yaratıcı gücü olan düşünce ve duygu ürünlerine erişip, kültürel yönden kendilerini geliştirmek ve kültürel yaşama katılabilmek, kültürel etkinlikler için insanlar kütüphaneye giderler. Çünkü kütüphaneler bir yönüyle kültür merkezleridir.

  See also:  Etkin Öğrenme Hangi Eğitim Yaklaşımı?

  Halk Kütüphanesi nasıl kurulur?

  (2) Özel kütüphane kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, kütüphanenin kuruluş amacını ve çalışma konularını belirtir bir yazı ile ilgili valiliğe başvurur. Yerinde yapılan inceleme sonucu başvurunun il halk kütüphanesi tarafından olumlu görülmesi durumunda, özel kütüphane açma izni valilik tarafından verilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector