Okul Isimlerine Gelen Ekler Nasıl Yazılır?

Ayrıca 2004 yılında Kurumumuzca yayımlanan İlköğretim Okulları İçin İmlâ Kılavuzu’nda da “Kurum, kuruluş, kurul adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz.” kuralı uyarı maddesi olarak verilmiştir.

Okul adına gelen ekler nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretinin kullanımı ile ilgili bir değişikliğe gitti. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak. Yeni düzenleme bu dil kuralını ortadan kaldırdı. Yazımda kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen tüm takılar birleşik yazılacak.

Lise adlarına gelen ekler nasıl yazılır?

Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesme işareti ile ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet

Ortaokulunun nasıl yazılır?

Ortaokul TDK’ya Göre Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumuna göre ortaokul kelimesi birleşik yazılmaktadır. Kelimenin doğru yazılışı ”ortaokul” şeklinde olmalıdır.

Isimlere gelen M eki nasıl yazılır?

Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk’üm, Türkiye’mizin, Fatih Sultan Mehmet’e, Muhibbi’nin, Gül Baba’ya, Sultan Ana’nın, Mehmet Emin Yurdakul’dan, Kâzım Karabekir’i, Yunus Emre’yi, Ziya Gökalp’tan, Refik Halit Karay’mış, Ahmet Cevat Emre’dir, Namık

Isim çekim ekleri nelerdir?

İsim çekim ekleri şunlardır:

 • Hâl (Durum) Ekleri. – Yaklaşma Durumu Eki (-a/-e) – Bulunma Durumu Eki (-da/-de; -ta/te)
 • İyelik Ekleri (-ı/-i/-u/-ü)
 • İlgi zamiri -ki.
 • Çokluk Eki (-lar/-ler)
 • Soru Eki (mi)
 • Ek-fiil Ekleri (-idi, -imiş, -dir)
 • Tamlayan (=ilgi) Eki (-ın,-in,-un,-ün)
 • Eşitlik Eki (-ca, -ce)
 • İsimlere gelen ekler nasıl yazılır?

  Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk’üm, Türkiye’mizin, Fatih Sultan Mehmet’e, Muhibbi’nin, Gül Baba’ya, Sultan Ana’nın, Mehmet Emin Yurdakul’dan, Kâzım Karabekir’i, Yunus Emre’yi, Ziya Gökalp’tan, Refik Halit Karay’mış, Ahmet Cevat Emre’dir, Namık

  See also:  Izmir Saat Kulesini Kim Yaptırdı?

  Lise büyük mü yazılır küçük mü?

  વાર્તાલાપ Ama kurum adı olduğunda Ankara Fen Lisesi veya Atatürk Anadolu Lisesi denirken bütün kelimeler büyük harfle başlar.

  Çankaya Lisesi’ne nasıl yazılır?

  Kurum, kuruluş ve kurul adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Dil Kurumu, Çankaya Lisesi; Anadolu Kulübü, Mavi Köşe Bakkaliyesi; Türk Ocağı, Yeşilay Derneği, Emek İnşaat; Bakanlar Kurulu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.

  Denizlimizin nasıl yazılır TDK?

  işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Denizlimizin şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Denizli’mizin şeklinde olmalıdır.

  Ayselere nasıl yazılır?

  Ayşeler e yazarken ler den sonra kesme işareti konur mu? yoksa birleşik mi yazılır? Özel adlara getirilen yapım ekleri, çokluk eki ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesmeyle ayrılmaz diye biliyırum.Doğrusu Ayşelere olacak yanl.

  Roma Hipodromu nasıl yazılır?

  Fransızca kökenli bir kelime olan hipodrom, at yarışlarının yapıldığı alan anlamına gelir. HİPODROM NASIL YAZILIR? Hipodrom kelimesi, önünde bir özel isim yer almadığı sürece küçük harflerle yazılır. Ancak ‘Roma Hipodromu’ gibi özel isim olarak kullanıldığında büyük harfle yazılmalıdır.

  Orta öğrenim nasıl yazılır?

  Bu kelime genellikle Orta öğrenim şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ortaöğrenim şeklinde olmalıdır.

  Özel isimlere gelen hangi ekler ayrılmaz 2 sınıf?

  Ancak bu kuralın özel durumları vardır.

 • Özel adların aldığı yapım ekleri kesme imi ile ayrılmaz.
 • Özel adların sonlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılır:
 • Özel adlardan türeyen sözcüklerin aldığı çekim ekleri ve kurum, kuruluş, bakkal, okul, belediye vb kesme işaretiyle ayrılmaz.
 • Atatürkçü kelimesi nasıl yazılır?

  Atatürkçülük yandaşı (kimse, görüş) anlamında kullanılır.Bu kelime genellikle Atatürk’çü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Atatürkçü şeklinde olmalıdır.

  See also:  universite donem sonu not ortalamasi nasil hesaplanir?

  Buymuş nasıl yazılır?

  “elalem”in türk dil kurumu’na göre doğru yazılışı buymuş.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector