Okul Geçidi Levhası Ne Anlama Gelir?

Bu işaret levhasını gören sürücüler hızlarını düşürmeli ve ani bir duruş için hazırlıklı olmalıdırlar. Okul Geçidi Levhası T-12 bir tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisinde siyah simge şeklindedir. Karayolları Genel Müdürlüğü levha standardında 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerindedir.
Okul Geçidi İşareti: Konulduğu yerde çocukların geçebileceğini ve sürücülerin bu kesimden geçerken daha dikkatli davranmaları, okul geçidinden geçen çocuk ve yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri gerektiğini bildirir.

Okul geçidi levhası nasıl oluyor?

Okul Geçidi Levhası T-12 bir tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisinde siyah simge şeklindedir. Karayolları Genel Müdürlüğü levha standardında 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerindedir. Karanlıkta kolay fark edilmesi için reflektif malzemeden üretilir.

Dikkat levhası anlamı nedir?

Dikkat Levhası T-20; yol üzerinde tehlike uyarı işaretleri ile belirlenen tehlikeler dışında kalan diğer tür tehlikelerden birisinin varlığı hakkında uyarıda bulunmak amacıyla kullanılır. “Dikkat” levhası ile birlikte tehlikenin niteliği hakkında bilgi veren ilave bir panel levha kullanılabilir.

Okul geçidinde ne yapmalıyız?

Bu levha bulunan alanda bir okul geçidinin bulunduğu bilgisini sürücüye verir, sürücünün bu alana göre belirlenmiş kurallar çerçevesinde sürüş yapmasını bildirir. Okul geçidi olan alanda sürücülerin yapabileceği maksimum hız 30km/h ile sınırlıdır. Ve her zaman geçiş üstünlüğü yaya ve bisikletlilere aittir.

Okul geçidi görevlisi ne yapar?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 134. ve Yönetmeliği’nin 187. maddesi gereği ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin okul önlerinde ve geçitlerinde güvenli şekilde okula giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla istekli öğretmen, veliler ve 11 yaşını bitirmiş öğrenciler Okul Geçidi Görevlisi olabilirler.

Trafiği düzenlemek için kullanılan özel işaretlerin ne ad verilir?

Trafik Tanzim İşaretleri

See also:  Izmir Göztepe Nasıl Bir Yer?

Trafikte düzenin sağlanması amacıyla kullanılan tanzim işaretleri, sürücülerin bilgi almasını sağlar.

Çalışma var levhası nedir?

Yolda Çalışma Var levhası, ilerideki yol kesiminde yol çalışmasının olduğunu, kaplama üzerinde kir ve/veya çamur nedeniyle yol yüzeyinin kaygan olabileceğini belirtir. Yolda Çalışma Var levhası her zaman, yolun her iki tarafına konulması ve bunların sarı zeminli dörtgen bir levhanın içinde olması gerekir.

Sarı tabela ne anlama gelir?

Kırmızı: Yangın uyarısı ve güvenli olmayan eylemleri vurgular. Sarı: Çalışanların dikkat etmesi gereken eylemleri vurgular. Yeşil: İlk yardım ve acil çıkış eylemlerini vurgular. Mavi: Kişisel koruyucu eylemler için kullanılır.

H levhası nedir?

Hastane İşareti: Hastane olduğunu ve sürücülerin bu yol kesimini Geçerken gürültü yapmamaya çalışmaları gerektiğini belirtir. Hastane Levhası: Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan şekil ve boyutlardadır. 1,5 mm Galvaniz Sac’dan üretilmiştir.

Daire şeklindeki levhalar ne anlama gelir?

Trafik işaretleri üçgen şekilli, daire ve kare şeklindedir. Üçgen şekilli levhalar tehlike uyarı amaçlı kullanılır. Daire şekilli levhalar düzenleme ve kare şeklinde ki levhalar ise sürücüleri ve yayaları bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

5 0 tabelası ne demek?

Hız Sınırlaması Sonu Levhası TT-33: Daha önce uygulanmış olan hız kısıtlamasının sona erdiğini bildirir.

Ünlem işareti levhası ne demek?

Dikkat Trafik levhası

Kırmızı üçgen içinde ünlem. Tehlike uyarı işaretler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ek bir levha ile belirtilir.

Okula gidip gelirken hangisine dikkat etmeliyiz?

– Mutlaka karşıdan karşıya geçerken yaya geçidini kullanmalıyız. – Eğer var ise öncelikle üstü ya da alt köprüyü kullanmamız gerekir. – Aynı zamanda trafik polisinin olduğu yerlerde karşıdan karşıya geçmeye dikkat etmeliyiz. – Kaldırımda beklerken karşımızdaki trafik lambası yeşil olduğunda geçmeliyiz.

See also:  Izmir Yunanlılar Tarafından Hangi Tarihte Işgal Edilmiştir?

Bisiklet giremez işareti nasıl?

Bisiklet Giremez Levhası TT-8: Bisiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Bisiklet girişinin diğer trafik tehlikelerine sebep olacağı veya motorlu taşıt trafiği açısından tehlikeler oluşturabileceği durumlarda kullanılır.

Trafik levhalarının farklı şekillerde olmasının sebebi nedir?

Trafik işaret levhalarının farklı şekillerde olmasının sebebi, bazı durumlarda tehlikeli ve uyarıcı durumların olması, bazı durumlarda hatırlatıcı ve düzenleyici hallerin olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector