Izmir Ayçiçeği Tarlası Nerede?

Nilüfer İlçesinde, Bursa-İzmir karayolu üzerinde bulunan ayçiçeği tarlaları, sosyal medyada hızla yayılan fotoğraflarla birlikte ilgi odağı oldu. Fotoğrafları gören çok sayıda kişi, sarı renge boyanan tarlaların yolunu tuttu. Tarlalar, sosyal medya için fotoğraf çekinmek isteyenlerin doğal stüdyosu haline geldi.

Ayçiçek tarlasi nerede var?

Türkiye’de ayçiçeği en yoğun olarak Marmara da ve Trakya bölgesinde yetiştirilmekte olan bir bitkidir. Ayçiçeği tarlaları ayrıca oldukça güzel bir görünüme de sahiptir. Ülkemiz de yoğun olarak Tekirdağ, Edirne, Konya, Kırklareli ve Adana’da yetiştirilmektedir.

Ayçiçeği Tarlası ne zaman açar?

Ayçiçeği ekim mevsimi, bitkinin yaz aylarında çiçek açabilmesi için ilkbahar yağmurlarının sonuna denk gelir.

Ayçiçeği Egede nerede yetişir?

Ülkemizde yağlık ayçiçeği üretimi, genelde Trakya-Marmara Bölgesinde yoğunlaşmış iken, çerezlik üretimi ise, çoğunlukla İç ve Doğu Anadolu Bölgesinde, az miktarda diğer bölgelerde de ekimi yapılmaktadır.

Ayçiçeği hangi ilimize aittir?

Ayçiçeği dünyada ve Türkiye’de en önemli yağ bitkilerinden biri olup, Türkiye’de genelde yağlık olarak yetiştirilir. Yağlık olarak ekiminin % 70’inden fazlası Trakya ve Marmara bölgesindedir.

Avcılar ayçiçek tarlası nerede?

Trakya bölgesinde sıklıkla görülen ayçiçeği tarlaları bu kez İstanbul’un göbeğinde, Avcılar’a bağlı Ispartakule’de görüntülendi. Sapsarı güzelliğiyle, seyirlik bir manzara oluşturan ayçiçek tarlası fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor.

Ayçiçeği dünyada en çok nerede yetişir?

Ayçiçeği Üretimine Göre Ülkeler. Ukrayna, yılda 14.165.170 ton üretim ile dünyanın en büyük ayçiçeği üreticisidir. Rusya Federasyonu 12.755.725 ton yıllık üretimiyle ikinci sırada geliyor. Yılda 3.537.545 ton üretim ile Arjantin, üçüncü büyük ayçiçeği üreticisidir.

Ayçiçeği ne zaman güneşe bakar?

Ayçiçeklerinin çiçek kısımları gün içinde Güneş’i takip ederek doğudan batıya doğru hareket eder. Geceleri ise tersi yönde hareket ederek sabahki konumlarına geri dönerler. Bu günlük hareket, gelişme dönemindeki ayçiçeği tomurcuklarında görülür ve çiçekler gelişimlerini tamamladığında durur.

See also:  Izmir Optimum Nasıl Gidilir Metro?

Ay çiçeği nasıl açar?

Tohumları ilkbaharda çimlendikten sonra ayçiçeği fideleri iki ay gibi bir sürede tomurcuklanma olgunluğuna erişir. Ama tam çiçek açmış olması iki buçuk – üç ayı bulur. Yetiştiği yerin iklim özelliklerine göre ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında geniş bir çiçek tablası üzerinde yüzlerce mini çiçekler açar.

1 kg Ayçiçekten kaç litre yağ çıkar?

Pişirme ile birlikte ay çekirdeğinin özünü alıyoruz. Daha sonra pres yaparak ilk yağı çıkartıyorum. Çıkan yağ 48 ayrı bezden süzülerek, hazneye düşüyor ve yağ oluşuyor. 3 kilogram çekirdekten 1 kilo yağ çıkıyor.

Ay çiçeği kaç günde bir sulanır?

Bitki tabla teşekküllü, çiçeklenme ve süt olumu devresinde suya oldukça duyarlıdır. Bu devrelerde dikkat edilerek bitki 15-20 cm olduktan sonra 8 günde bir sulanmalıdır.

Ay çekirdeği bir dönümde ne kadar verir?

Bir dönüm ayçiçeği tarlasından yaklaşık olarak 500 kg ürün elde edilir. Ayçiçeği çeşitlerine göre ve toprak verimine bağlı olarak dönüm başı ürün 800 kg kadar çıkabilmektedir.

Ayçiçek yeri nasıl hazırlanır?

İlkbahar geldiğinde de ayçiçeği ekilecek tarlayı goble, tırmık gibi toprağı yüzeysel işleyen ekipmanlar ile ekime hazır hale getirmek gerekir. İlkbaharda soklu pulluklar ile sürümden kaçınılmalıdır. Ekime hazır olan toprak tavlı, iyi ufalanmış ve temiz olmalıdır.

Neden günebakan?

Bu- na çiçekleri güneşe doğru döndüğü için “günebakan” da denir.” (Türkçe Sözlük 1944: 45) şeklinde açıklanmıştır. Aynı sözlükte ayçiçeği ve güne- bakan adlandırmalarının yanında günçiçeği de ayçiçeği karşılığı olarak verilmiştir (Türkçe Sözlük 1944: 235).

Ayçiçeğinin başka hangi adları vardır?

Ayçiçeğinin halk arasında yaygın kullanılan adları: Gündöndü, günçiçeği, günebakandır. Çok nadir şemşamer denilen yöreler de bulunmaktadır.

Sunflower bizde neden ay çiçeği?

ilgili çekirdek yani tohumun geldiği bitkiye de doğal olarak ay(ın tohumunun) çiçeği, ayçiçeği denilmiş olabilir. yani çiçeğin kendi fiziksel görünümü ve fiziksel hareketlerine istinaden değil, bitkiden üretilen son ürüne istinaden, geriye dönük bir isimlendirme yapılmış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector