Eğitim Fakültesi Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir?

Eğitim fakültesi mezunları öğretmenlik haricindeki memurluklara KPSS – 3 puanı ile başvurabiliyor. Bu KPSS – 3 puanı ile memur alanlarını şöyle:

Eğitim Fakültesi okuyan ne olur?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel eğitim kurumlarındaki ortaokullarda matematik öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak öğretim üyesi olarak akademik kariyer yapabilmektedirler.

Öğretmenler memur olabilir mi?

Danıştay’dan dikkat çeken karar: Öğretmeni memur kadrosuna ataması uygun bulundu. Mesleğinde yetersiz öğretmen düz memur olarak atanabilir. Danıştay öğretmenin yetersizliği sebebiyle hizmet sınıfı ve kadro ünvanının değiştirilmesini hukuka uygun buldu.

Eğitim fakültesi mezunları hangi sınavlara girebilir?

KPSS-Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir.

Öğretmen nerede çalışır?

Öğretmenlerin Çalışma Alanları

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, Özel kolejlerde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Özel dershanelerde çalışabilirler.

Eğitim fakültesi hangi bölümler var?

EĞİTİM FAKÜLTESİ

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğrt.Prog.
 • Eğitim Bilimleri Bölümü
 • Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
 • Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü
 • Özel Eğitim Bölümü
 • Temel Eğitim Bölümü
 • Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü
 • Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
 • Öğretmenlikten memurluğa geçilir mi?

  Bu durumda başka bir kurumda farklı bir kadroya atanmak mümkündür. Veya Öğretmenlik (eğitim öğretim hizmetleri sınıfı) memurluğa göre daha üst kıdem ve kademede yer aldığından öğretmenlikten alt kadrolardaki memurluğa geçiş, geri hizmet olarak nitelendirilmektedir.

  Devlet memuru öğretmen olarak atanabilir mi?

  Kamu kurumlarında memur olarak çalışan kişiler, bu görevden istifa etme haklarını kullanarak sonrasında öğretmenliğe geçiş yapabilirler.

  See also:  Izmir Otogardan Torbalı Ya Nasıl Gidilir?

  Memurluktan öğretmenliğe geçiş var mı?

  Halen aday veya asil olan memurlar kurumlarından izin alarak öğretmenliğe geçebilirler. Aday veya asil memurlar öğretmenlik atamalarına, bulunduğu kurumdan hizmet belgesi ve KPSS(KPSSP10 ve KPSSP121) sonuç belgeleri ile başvurabilirler ve atanabilirler.

  Eğitim Bilimleri sınavı ilk ne zaman yapıldı?

  Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, 18/3/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden ilk olarak 2002 yılında ÖSYM tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur.

  Öğretmen olmak icin hangi sinavlara girilir?

  KPSS-Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir.

  Formasyonu olmayan Eğitim Bilimleri sınavına girebilir mi?

  17.Pedagojik formasyon sertifikam olmadan da atanabilir veya KPSS Genel Kültür Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, Alan sınavlarına girebilir miyim? Sınava girebilirsiniz. Ancak, atamanız 2. öncelik olarak geçerlidir. Bu durumda Eğitim Fakülteleri ve Pedagojik Formasyon Sertifikası olanlar birinci önceliktir.

  Öğretmenler ne iş yapabilir?

  Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, ‘Mesleği bilgi öğretmek olan kimse’ olarak tanımlanan öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

  Öğretmenler ne kadar maaş alıyor?

  Yapılan son zamla birlikte en düşük memur maaşları da değişti. Öğretmenler 6354 lira, polisler 9599 lira, hemşireler 6733 lira, vaizler ise 6449 lira Maaş alacak. 2021 YILI ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADARDI? 2021 yılında en düşük öğretmen maaşı 4941 liraydı. 1507 lira zam gelen öğretmen maaşı 6449 lira oldu.

  Öğretmen deyince akla ilk ne gelir?

  Tarih boyunca en büyük kalkınma projesinin eğitim ve öğretim olduğu kabul edilir. Öğretmen deyince sevgi, saygı, sabır, hoşgörü ve fedakarlık gibi olumlu hasletler akla gelir. Öğretmenlerimiz gücünü sevgiden alır. Onlar sever,sevdirir, güler, güldürür.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector