Bursa Yeşil Cami Hangi Döneme Ait?

Yeşil semtinde bulunan cami, 1419 yılında, Çelebi Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. “Ters T” planlı camilerden olan Yeşil Cami, Bursa’nın olduğu kadar ülkemizin de en güzel tarihsel yapılarından biridir.

Iznik Yeşil Cami hangi padişah döneminde?

İznik Yeşil Cami – Bursa

Ana giriş kapısı üzerinde bulunan 0.57 X 0.51 metre boyutlarındaki birinci yazıtta, Sultan I. Murad 1362-1389 döneminde Ali bin Halil’in izniyle 1378-79 tarihinde inşa ve imar edildiği belirtilmektedir.

Bursa Yeşil Türbe kimin zamanında yapıldı?

Yeşil Camii’nin güneyinde bulunan Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 824 H. (1421) yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa’dır.

Bursa Yeşil Cami geç dönem Osmanlı camilerinden midir?

Yeşil Cami, Bursa’da ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan bir tarihi yapı.

Iznik çinileri hangi camide?

İznik çinisi, ilk olarak 15. yüzyılda Çin’den gelen mavi ve beyaz seramiklerden etkilenerek ortaya çıkmıştır. O dönemde yapılan Bursa Yeşil Camii ve türbesinde (1421), Bursa Muradiye Camii’nde (1426) ilk örneklerine rastlanır.

Yeşil Türbe tarihi eser midir?

YEŞİL TÜRBE TARİHİ

Yeşil Türbe, taşıdığı tarihi, mimari ve sanatsal değerler açısından sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin sembollerinden biridir. Aynı zamanda Bursa’da UNESCO Dünya Mirasına alınan eserler arasında da en tanınanı.

Hangisi geç dönem Osmanlı camilerinden dir?

Bunlar arasında en önemli olanı Sultan Ahmet Camii’dir. I. Sultan Ahmed’in mimar Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırdığı bu külliye, Sinan’ı izleyen, onun ekolünü sürdüren yapılar arasında en tanınmış örnektir denilebilir.

Yeşil Cami imamı kimdir?

Makamlarıyla okuduğu ezanla ziyaretçileri hayran bırakan Bursa’daki tarihi Yeşil Camii müezzini Recep Uyar hayatını kaybetti. Recep Uyar’ın ölüm haberinin ardından internet üzerinde ‘Recep Uyar kimdir’ gibi araşturmalar hız kazandı.

See also:  Arabam Nereye Çekildi Izmir?

Türbe tarihi nedir?

Türbe, devlet görevlilerinin veya din âlimlerinin mezarlarının bulunduğu oda şeklindeki yapıya verilen isimdir. İçerisinde çoğunlukla saygın kişilerin gömülü olduğu anıtsal tarihi mezarlar için de türbe kelimesi kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector