Bursa Siyah Incir Nerede Yetişir?

Mudanya’nın Çepni köyündeki üreticiler, ‘Bu yıl incir 12 liradan açıldı.

Bursa siyah incir hangi köyde yetişir?

Mudanya Yörükali köyünde incir hasadına başlayan üreticiler, ‘Bu yıl siyah incir hasadına başladık. İnşallah güzel bir sezon olur. Bursa’nın 40 köyünde yetişen bu incir buradan dünyanın birçok ülkesine ihraç oluyor. Her derde derde deva bu incir çok beğeniliyor.

Bursa Karası incir nerede yetişir?

Bursa Siyah İnciri “Dürdane” çeşidinden üretilir. Koyu mor renkli bir dış kabuğu, kırmızı et rengi ve iri boyutlu (55–65 mm genişliğe sahip) bir incirdir. Bursa İlinde yetiştirilmekte ve taze olarak tüketilmektedir.

Bursa siyah incir nasıl yetiştirilir?

Yıllık ortalama 18-20°C olduğu yerlerde yetişir. Meyve doğuşundan hasat sonuna kadar olan Mayıs-Ekim aylarında daha yüksek ortalama sıcaklıklar ve özellikle meyve olgunluğu ve kurutma döneminde (Ağustos-Eylül ayları) 30°C’ye kadar çıkan ortalama sıcaklıklar istenir. Bu güneşte kurutma yönünden önemlidir.

Mor incir nerede yetişir?

İncir en çok Ege bölgesinde İncir yetişir

En çok Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetişir. En çok yetiştiği il Aydın ilimiz daha sonra ise İzmir olarak sıralayabiliriz.

En iyi siyah incir nerede yetişir?

Dünyada sadece Bursa’da yetişen siyah incir kilogramı 7 liradan İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya ve Çin’e ihraç edilmeye başlandı.

İncir ağacı kaç derece soğuğa dayanır?

İncir ağacı subtropik yani ılıman iklim bitkisi olup yazları sıcak ve kurak yerleri, kışları ise ılık yerleri sever ve buralarda daha iyi yetişir. Kış aylarında maksimum -8 derece soğuğa dayanabilmektedir. Daha soğuk yerlerde yetiştirilmek istenirse iç mekânda yetiştirilme yapılmalıdır.

Sarılop incir nerede yetişir?

Sarılop İnciri

Sarı lop inciri ülkemizde Aydın ve İzmir bölgesinde kolayca yetişmektedir. Sarı lop inciri, ince kabukları sayesinde kuru incir yapımı için oldukça elverişli incir çeşitleri arasında yer almaktadır.

See also:  Izmir Halkın Bakkalı Nerede?

İncir ağacı güneşi sever mi?

Güneş alan bir yerde bulunması önemlidir. Derin kazılmış olan toprağa dikmek önemlidir. Özellikle incir ağaçları mart ve nisan ayları içerisinde olgunlaştıkları için bu dönemde daha fazla su verilmelidir.

Bursa siyah incir kaç yılda meyve verir?

İncir fidanının meyve verebilmesi için 20 metrelik bir boya ulaşması gerekir. Bu nedenle incir ağacının meyve vermesi genellikle 2-3 yılı buluyor.

Bursa siyah incir ne zaman olur?

Taze (siyah) incir hasat ve ihraç tarihlerini belirleme komisyonunca hasat tarihi 13.08.2019, ihracat tarihi 15.08.2019 olarak belirlenmiştir. Üreticilerin bu tarihlere göre ürün hasadını yapması ve ürünün daha sonra ihracata gönderilmesi gerekmektedir.

Bursa siyah incir ağacı kaç kilo meyve verir?

Bursa Siyah İnciri Meyve Özellikleri :Bursa siyahı incir ağacı yıllık ortalama 100 kg cıvarında verim verir. Taze tüketim amacıyla yetiştirilir ve sofralık olarak tüketilen bir çeşittir. Meyveleri iri yuvarlak şekildedir. İyi olgunlaşmış meyvelerin 5-6 adedi 1 kg cıvarında olur.

Bardacık incir nerede yetişir?

Torbalı, Kemalpaşa ve Tire gibi İzmir’in dış ilçeleri bardacık incirini ülkemizde halen yaşatmaktadır. Metropolis antik kentinde bardacık figürleri olması ve Torbalı bölgesinin bardacık üretimine çok uygun olmasından dolayı şu anda en kaliteli bardacık inciri Torbalı’nın dağ köylerinde yetişmektedir.

İncir hangi havayı sever?

Kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık or- talama sıcaklığın 18- 20 C olduğu yerlerde yetişir. Meyve doğuşu ile hasat sonuna kadar daha yüksek ortalama sıcaklık ister. İncir ağacı toprak istekleri bakımından çok seçici de- ğildir.

Sarılop incir kaç rakımda yetişir?

İncir En Çok ve En İyi Nerede Yetişir ve Yetiştirilir? İncir en çok ve en iyi, güneş alan ve rakımın 1500 metrenin üstünde olduğu yerlerde Bu nedenle Ege bölgesi dışında Çanakkale’de incir yetiştiriciliği yapmak için en uygun şehirlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector