Bursa 24.Asliye Ceza Mahkemesi Nerede?

T1, Osmangazi bölgesinde bulunan Bursa 24. Asliye Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu konumuna giden son Tramvay aracıdır. 23:10 civarında buradan geçer.

24 asliye ceza mahkemesi nedir?

Asliye ceza mahkemesi, ceza yargılaması sisteminin temel mahkemelerinden biridir. Diğer ceza mahkemelerinin görevli olmadığı tüm dava ve işlere asliye ceza mahkemesi bakmakla görevlidir.

37 asliye ceza mahkemesi hangi davalara bakar?

Asliye Ceza Mahkemesi on yıl veya daha az hapis cezasını gerektiren suçların yargılamasını yapmakla yükümlü bir mahkemedir. Asliye Ceza Mahkemesi diğer kanunlarla başka mahkemelerin görevli kılınmadığı tüm ceza davalarına ve işlere bakmaktadır.

37 asliye ceza mahkemesi nerede?

BAKIRKÖY ADLİYESİ

AĞIR CEZA MAHKEMELERİ
1. AĞIR CEZA MAHKEMESİ 5558
37. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ 5635
38. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ 5345
39. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ 5639

Asliye ceza mahkemesi hangi davalara bakar?

Asliye ceza mahkemesinin görevine giren suçların bazıları ise; hakaret suçu, tehdit suçu, kasten yaralama, taksirle yaralama, mala zarar verme suçu, şantaj suçu, basit dolandırıcılık suçu, güveni kötüye kullanma suçu, uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, suç uydurma suçu,

Asliye ceza mahkemesi gitmezsek ne olur?

DAVACI DURUŞMAYA GELMEZSE NE OLUR? Mahkemeye gitmemeniz halinde davayı takip eden bir vekiliniz de yok ise dava düşecektir. Davanız müracaata bırakılacaktır.

9 asliye hangi davalara bakar?

Asliye Ceza Mahkemeleri diğer mahkemelere göre daha geniş bir yargılama alanında görev yapan ve 10 yıl veya altında hapis cezası gerektiren davalara bakmakla görevli bir mahkemedir.

Asliye ceza mahkemesi dava ne kadar sürer?

Asliye Ceza Mahkemeleri genellikle 10 yıl ve daha az hapis cezası gerektiren suçlarda görev yapmaktadır. Yeni çıkan hedef süre uygulamasına göre ise bu mahkemelerde görülen davaların 300 ile 390 gün içinde sonuçlandırılması için hedef süre konulmuştur.

See also:  Izmir Delikli Koy Nerede?

1 ağır ceza mahkemesi hangi davalara bakar?

Ağır ceza mahkemesi nedir diye sorulduğu zaman; kural olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve kanuni ceza üst sınırı 10 yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarla ilgili dava ve işlere bu mahkemeler bakar.

Ankara 30 Asliye ceza mahkemesi Nerede?

Ankara Adalet Sarayı’nda 30 Aile Mahkemesi bulunmakta ve Ankara Adliyesi 4 Nolu Ek Hizmet Binası’nda hizmet vermektedir.

14 ağır ceza mahkemesi hangi davalara bakar?

3-) Ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren, yani üst sınırı 10 yıldan fazla olan tüm suçlara ilişkin davalara bakma görevi ağır ceza mahkemesine aittir (5235 Sayılı Kanun md.

Asliye hukuk mahkemesi hangi davalara bakar?

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ GÖREVLERİ

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununa göre; dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığı haklarına ilişkin davarlarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda görevli mahkeme, aksine bir düzenleme bulunmadıkça asliye hukuk mahkemesidir.

Ceza davasında ilk duruşmada ne olur?

Ağır ceza mahkemesinin ilk duruşmasında önce yargılanan sanığın sorgusu yapılır, savunması alınır. Sanığın savunmasından sonra şikayetçi taraf dinlenir. Taraflar ilk duruşmada yargılama konusu olayı anlatır, ceza davasını açan iddianameye ilişkin görüşlerini açıklar.

Hakim karar verirken ilk önce neye bakar?

Mahkeme başkanı veya hâkim, iddianamenin kabulü kararını okur. Burada “okuma” kelimesine dikkat edilmelidir. Yargılamaya başlanabilmesi için Mahkemenin iddianamenin kabulüne dair bir karar vermiş olması gereklidir. Bu kararın mutlaka yazılmış olması gereklidir.

Asliye ceza mahkemesine itiraz nereye yapılır?

Asliye ceza mahkemesi hâkimi tarafından verilen kararlara yapılacak itirazların incelenmesi ise yargı çevresinde bulundukları ağır ceza mahkemesi tarafından yapılır (CMK md.268/3-c).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector