Antalya Tazı Kanyonu Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir? Tazı kanyonuna ulaşım hava yolu veya kara yolu ile mümkündür. Antalya’nın merkezinden kalkan otobüsler aracılığı ile Manavgat ilçesine gidilir. Daha sonra buradan da Köprülü kanyon milli parkına giden otobüslere veya minibüslere binilerek Tazı kanyonuna ulaşılmış olur.

Tazı Kanyonu rakım ne kadar?

Antalya Tazı Kanyonu, sınırları Antalya Serik, Manavgat ilçeleri ile Isparta Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Tazı Kanyon’unun yan duvarlarının 200 metre ile 400 metre yüksekliğinde olduğu söylenmektedir.

Tazı Kanyonu kaç metre yükseklikte?

Kanyonun uzunluğu 4 km, genişliği 30-50 m, kenar yüksekliği ise 300-400 metredir. Tazı Kanyonu bölgede yaşayan yerel halk tarafından uzun zamandır bilinse de gezginler tarafından 3-4 sene önce keşfedilmiş, son yıllarda da oldukça popüler gezi rotalarından biri haline gelmiştir.

Tazı Kanyonu ve Köprülü Kanyon arası kaç km?

#1 Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kuzeyinde yer alıyor. Köprülü Kanyon ile Tazı Kanyonu arasındaki mesafe yaklaşık 30 dakika.

Antalya Merkez Köprülü Kanyon arası kaç km?

Koprülü Kanyon başlangıç noktası (Bozyaka Mah. Köprü) Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıktadır.

Antalya otogardan köprülü kanyona nasıl gidilir?

Antalya veya Manavgat otobüslerine bindikten sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak sapağında inip buradan da Beşkonak köyüne giden minibüslere binerek Köprülü Kanyon’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tazı Kanyonu kapalı mı?

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyonu Milli Parkı sınırları içinde olduğu için milli park sayılıyor. Köprülü Kanyonu Milli Parka girişler ücretsizdir. Girişte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Köprülü ve Tazı Kanyonunun belirli bir ziyaret kısıtlaması bulunmuyor.

Tazı Kanyonu nasıl keşfedildi?

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırlarındaki, bölge köylüsünün Tazı Kanyonu olarak adlandırdığı ve Köprüçay Nehri’nin yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklar arasından geçtiği doğa harikası kanyon, 2017 yılında doğa yürüyüş grupları tarafından keşfedildi.

See also:  Ilk Okul Ne Zaman Kuruldu?

Köprülü Kanyonda yüzülür mü?

Köprülü Kanyon’daki doğal güzelliklerin etkileyiciliğinin yanı sıra rafting gibi su sporlarının da bölgede yapılabiliyor olması, Köprülü Kanyonu diğer kanyonlar arasında ayrıcalıklı bir konuma koymaktadır. Kanyonun oldukça geniş bir alana yayılması da gezilecek birçok yeri bünyesinde barındırmasını sağlamaktadır.

Köprü çayı nereden doğar?

Köprüçay, Isparta Sütçüler yakınlarında Toros dağlarından doğan, dar ve derin kanyonlardan geçerek Serik yakınlarında Akdeniz’e dökülün akarsu. Antik zamanlarda adı Eurymedon’dur.

Köprülü kanyon su kaç derece?

Su sıcaklığı, Köprülü kanyon’da kanyon içerisinde su kaynaklarının yakın akan kısımlarında 9 derece olup yaz kış değişmez ve aynıdır. Fakat tüm çay boyunca bunu söylemek doğru olmaz yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında su kaynağından uzaklaştıkça suyun derecesi kısmende olsa yükselip 15 derecelere kadar yükselmektedir.

Köprülü kanyon kaç metre?

Köprülü Kanyon Millî Parkı, Antalya’nın Manavgat ilçesinde millî park. Park, Bolasan ile Beşkonak arasında, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde yer alır. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuzdur.

Beşkonak suyu kaç derece?

Sıcak yaz aylarında Köprülü Kanyon akarsuyunun sıcaklığı ise ortalama 16 derece olarak ölçülmüştür. Akarsu deniz seviyesine indikçe sıcaklık derecesi de yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector