Antalya Nerede Harita?

Antalya Akdeniz bölgesinde yer almakta olup, Antalya iline bağlıdır. Antalya bağlı olduğu Antalya iline 2 kilometre mesafe uzaklıktadır. Antalya haritası konumu 36.9081 enlem ve 30.6956 boylam olarak haritada gösterilmektedir.

Antalya merkez tam olarak neresi?

Muratpaşa, Antalya’nın merkez ilçesidir.

Antalya hangi bölgede yer alır?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya nereye yakın?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Antalya, Batı Toroslar ile Körfez arasında kurulmuş bir şehirdir. Güney kısmında Akdeniz, Batısında Muğla ve kuzeyinde ise Burdur ile Isparta yer almaktadır. Ayrıca kuzeydoğusunda Konya ile beraber Karaman ve mersin illeri bulunur.

Antalya’nın kaç tane merkez ilçesi var?

Antalya ilinde beşi merkez ilçe olmak üzere toplam 19 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler nüfus sayılarıyla birlikte şöyledir: Akseki (12.000) Aksu (68.000 – merkez ilçe)

Antalya merkezde neler var?

Antalya Merkez’de Gezilecek En İyi 10 Yer;

 1. Antalya Kaleiçi. Antalya Kaleiçi semti antik çağ kalıntıları içeren önemli bir turizm noktasıdır.
 2. Düden – Aşağı Düden. Düden Şelâlesi Antalya il merkezinin yaklaşık 10 km.
 3. Kurşunlu Şelalesi.
 4. Termessos Antik.
 5. Perge Antik Kenti.
 6. Karain Mağarası
 7. Sillyon Antik Kenti.
 8. Antalya Müzesi.

Antalya Kepez Merkez mi?

Kepez Antalya’nın ana merkezinde bulunan 5 merkez ilçeden birisidir.

Antalya hangi ilimizin sınırları içindedir?

Coğrafi Konumu : Antalya ili, Türkiye’nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bir turizm merkezidir. Kuzeyinde; Burdur, Isparta, Konya, doğusunda; Karaman, Mersin, batısında; Muğla illeri vardır.

Alanya Antalyada mı?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

See also:  Izmir Havaalanı Nerede Harita?

Antalya il olmadan önce nereye bağlıydı?

Osmanlılar zamanında Anadolu eyaletine bağlı Teke sancağının merkezi, şimdiki Antalya il merkeziydi. O yıllarda buraya Teke sancağı denirdi. İlin şimdiki adı ise aslında antik çağdaki adının biraz değişmiş şeklidir ve Cumhuriyet döneminde verilmiştir.

Antalya hangi ilçede yaşanır?

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi A derecesiyle Türkiye’nin en yaşanabilir ilk 25 ilçesi arasına 22’nci sıradan girmeyi başardı. A- derecesi ile Antalya’nın en yaşanabilir ikinci ilçesi olan Kaş ise Türkiye genelinde 64’üncü oldu.

Antalyada nereye gidilir?

Antalya Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Kaleiçi. 5.257. Yakın Çevredekiler.
 2. Lower Duden Waterfalls. 4.314. Şelaleler.
 3. Sapadere Kanyonu. 267. Kanyonlar.
 4. Perge Antik Kenti. 1.779. Eski Kalıntılar.
 5. Antalya Müzesi. 2.288. Özel Müzeler.
 6. Kurşunlu Şelaleleri. 1.517. Şelaleler.
 7. Konyaaltı Plajı 1.217. Plajlar.
 8. 8. Termessos Kaplıcaları 1.012.

Antalya en güzel yeri neresi?

Antalya’da gezilecek yerler; Alanya Kalesi, Düden Şelalesi, Dim Çayı, Antalya Müzesi, Kaleiçi, Side Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Olimpos Teleferik (Tahtalı Dağı), Kızılkule, Aspendos Antik Tiyatrosu, St.

Antalya’nın en büyük ilçesi neresidir?

ADNKS sonuçlarına göre Antalya’da en büyük nüfusa sahip ilçe Kepez. 574 bin 183 kişi olarak açıklanan nüfusuyla Kepez, Türkiye’de 43 ilden daha büyük. İkinci sıradaki Muratpaşa ise 513 bin 35 kişilik nüfusuyla 38 il nüfusunu geçiyor.

Antalya nereleri var?

Antalya’nın ilçeleri sırasıyla; Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik şeklindedir.

Antalya’nın en güzel ilçesi hangisi?

Dar sokakları ile Bodrum’u andıran Kaş; eşsiz manzarası ile Antalya’nın en popüler turistik ilçelerinden yalnızca bir tanesi. Türkiye’nin en iyi su altı dalış bölgelerinden biri olan Kaş’ta yamaç paraşütü de yapabilir, dilerseniz Kaş’a oldukça yakın bir mesafede bulunan antik kentleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector