Antalya Döşemealti Hangi Ilçeye Bağli?

Döşemealtı, 2008 yılında kurulan Antalya ilinin merkez ilçelerinden biridir. Antalya’nın kuzeyinde yer alır. El dokuması halılarıyla ünlüdür. Nüfusu 58.250’dir. 35 mahallesi vardır.

Antalya Döşemealtı nerelere yakın?

Döşemealtı ilçesi, Antalya ilçelerinden doğusunda Kepez ve Aksu, güneyinde Konyaaltı, batısında Korkuteli ilçeleriyle birlikte kuzeyinde de Burdur’un Bucak ilçesiyle komşudur. Antalya’nın merkez ilçelerinden olan ve denizden yaklaşık 10 km içeride olan Döşemealtı ilçesinin il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 16 km’dir.

Döşemealtı Ovasi nerede?

İlçemiz coğrafi açıdan Batı Akdeniz bölgesinin, 360 kuzey enlemi ile 300 doğu boylamı arasında Antalya şehir merkezinin kuzeyinde merkeze 12 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde Burdur İline bağlı Bucak, güneyinde Konyaaltı, doğusunda Kepez, batısında ise Korkuteli İlçeleri yer alır.

Antalya Döşemealtı nasıl bir yer?

Döşemealtı’nda İklim Çok Cazip

Yazların uzunluğu, koy ve plajların güzelliği sayesinde en çok tercih edilen, olanakları oldukça fazla bir yerdir. Yaz aylarında Döşemealtı Antalya’dan yaklaşık 5 derece daha serin olduğu ve nem oranı da düşük olduğu için dört mevsim keyifli bir yaşam sunuyor.

Dağbeli hangi ile bağlı?

Dağbeli, Antalya ilinin Döşemealtı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Döşemealtı ismi nereden geliyor?

Bizans, Selçuklu, Osmanlı Dönemlerinde de faal olan döşeme yol yakın zamana kadar yörükler tarafından göç yolu olarak da kullanılmakta idi. Döşeme taşlardan oluşan ve 4 metre genişliğindeki yol bu bölgenin Döşemealtı olarak isimlendirilmesine neden olmuştur.

Karstik ovalar nerede bulunur?

Kalkerli toprakların erimesi sonucunda oluşan ve tamamı Akdeniz bölgesinde bulunan ovalara Karstik Ovalar denir.

Antalya ovası tektonik mi?

Antalya Ovası, diğer ovalara göre farklı bir özelliğe sahiptir. Ovanın kuzeyindeki karstik alanlardan denize doğru akan suların taşıdığı kireçlerin çökelmesiyle bölgede çok geniş travertenler oluşmuştur. Bu alanın zamanla alüvyonlarla kaplanması sonucu Antalya Ovası meydana gelmiştir.

See also:  Szal Hangi Okul?

Antalya Ovası verimli mi?

Bı ovalar son yıllarda yapılan turistik tesislerle turizm değeri kazanmışlardır. Antalya kentinin kuzeyinde Çubuk Boğazı`nın doğusunda bulunan ve Toros Dağları`nın arasında kalan vadiler arasındaki ovalar, o kadar büyük olmamakla beraber verimlidirler.

Antalya nerede yaşanır?

O zaman size yaşamanızı tavsiye edeceğimiz Antalya ilçelerinin başında Alanya ilçesi gelmektedir. Şehir merkezi sahilde kurulu olan bu ilçe, turistlerin, plajların, lüks otellerin, eğlence mekanlarının şehrin içerisinde yer aldığı bir ilçedir.

Antalya Kepez in neyi meşhur?

Kepez Gezilecek Yerler | En İyi Yerlerin Listesi!

 • Kepez.
 • Antalya Kepez.
 • antalya düden şelalesi.
 • düden şelalesi.
 • Düden Parkı
 • Antalya Hayvanat Bahçesi.
 • Antalya Müzesi.
 • Antalya Müzesi.
 • Antalya Kepez nasıl bir yer?

  Kepez’in Coğrafyası

  °20′-32°35′ doğu boylamları ile 36°07′-37°29′ kuzey enlemleri arasında yer alan bir ilçedir. Güneyinde Akdeniz bulunan ilçenin, kuzeyinde Toros dağları yer almaktadır. İlçenin denizden yüksekliğinin ortalama 20-39 metre arasında olduğu bilinmektedir.

  Bademağacı Rakım kaç?

  ©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri – TAY Projesi
  Rakım: 780 m
  Çap: m – Yön:
  Bölge: Akdeniz
  İl: Antalya

  Dağ Nahiyesi nerede?

  Dağ(Dağbeli) Antalya ilinde yer almakta olup, Döşemealtı Köyleri semtinde bulunan Dağ(Dağbeli) Döşemealtı ilçesine bağlıdır.Dağ(Dağbeli) haritası konumu ise 37° 12′ 0.0036” Kuzey ve 30° 30′ 59.9976” Doğu gps koordinatlarıdır. Dağ(Dağbeli) bağlı olduğu Döşemealtı ilçe merkezine 21 kilometre mesafe uzaklıktadır.

  Yeşilbayır Rakım kaç?

  Yeşilbayır Antalya ilinde yer almakta olup, Yeşilbayır Döşemealtı ilçesine bağlıdır.Yeşilbayır haritası konumu ise 36° 59′ 34.9800” Kuzey ve 30° 35′ 57.0408” Doğu gps koordinatlarıdır.

  Yeşilbayır Haritası Yakınında Bulunan Yerler.

  Yer Mesafe
  Yeşilbayır 0.2 km
  Düzlerçamı 2.5 km
  Duacı 5 km
  Karaibrahim 6 km

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector