Antalya Akseki Nasıl Bir Yer?

Akseki Antalya’nın kuzey doğusunda yer alan ve büyük bir tarihi geçmişe sahip olan ilçesidir. Akseki İlçesi’nin Antalya merkeze uzaklığı 155 km dir. Akseki İlçesinin bir kısmı Antalya Konya İl sınırını oluşturur. Düğmeli evleri, tarihi kervan göç yolları ile meşhur Akseki kardelen çiçeğinin de anayurdudur.

Antalya Akseki nin neyi meşhur?

Akseki’de Gezilecek Yerler

 • Tarihi Akseki Evleri Ve Kardelen Çiçekleri. Turizm noktasında Akseki denince akla ilk gelen seçenek, tarihi Akseki evleri olurken, ikinci seçenek ise kardelen çiçekleri olmaktadır.
 • Kartallı Mağara.
 • Düdencik Mağarası
 • Göktepe Yaylası Ve Dipsiz Göl.
 • Çimi Yaylası
 • Akseki Nerede Nasıl Gidilir?
 • Akseki daha önce nereye bağlıydı?

  Batı Toroslar’ ın zirvesinde 1288 yılında kurulan Akseki İlçesi’nin tarihi, Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. O devirlerde Marla ( Marulya) gibi isimlerle adlandırılan İlçe, 1872′ ye kadar Akseki ismi ile Alanya’ ya bağlı iken daha sonra Antalya’ ya bağlanmıştır.

  Antalya Akseki hangi Türk boyu?

  Neyse ki yeni isim olarak Teke Yörüklerinin bir kolu olan Akseki ismi verilmiştir. Görüldüğü gibi Akseki ismi de sanıldı- ğı gibi coğrafi özelliğinden değil, bağlı olduğu Yörük- Türkmen boyundan gelmektedir.

  Antalya Akseki nereye yakın?

  Kardelen çiçeğinin ana yurdu olarak bilinen Akseki ilçesi, Antalya iline bağlı Batı Torosların güneyinde kurulmuş bir ilçedir. Doğusunda Gündoğmuş, Bozkır, batısında Manavgat, İbradı, kuzeyinde Beyşehir, Seydişehir, güneyinde Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri yer alır.

  Aksekililer nereden gelmiştir?

  Aksekilileri bulundukları yerlere göre üçe ayırabiliriz. Birincisi, Marlalılar (Akseki’nin içinden olanlar); ikincisi, İbradılılar (bugünkü ismi ile Aydınkent’ten gelenler); üçüncüsü de Aksekililerdir ki, bunlar da Akseki’nin köylerinden gelenlerdir. Akseki yöresi değişik etnik ve dini özellikleri olan bir yerdir.

  Akseki de nerede kalınır?

  Antalya şehrinde Akseki yakınındaki konaklama yerleri

  See also:  Izmir Bomba Izmirde Nerede Yenir?
 • IC Airport. Otel. Akseki 6.1 km uzaklıkta.
 • Akra. Otel. 9.2Mükemmel(4109 değerlendirme)
 • Grand Park Lara. Otel. Akseki 15.9 km uzaklıkta.
 • Club Falcon. Otel.
 • Club Hotel Sera. Otel.
 • Rixos Downtown Antalya. Otel.
 • Hotel Ozkaymak Falez. Otel.
 • The Marmara Antalya. Otel.
 • Akseki ne zaman antalyaya bağlandı?

  Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı yönetimine geçen ilçe de, Roma İmparatorluğu dönemlerinden bu yana toplumların yaşadığı bilinmektedir. 1872’de Alanya’dan ayrılan Akseki, 1901 yılında Antalya Konya Eyaleti dahilinde bağımsız bir sancak olmuştur.

  Antalya Konyadan ne zaman ayrıldı?

  Tüm bu gerekçelerle 12 Mart 1914 tarihinde Teke Sancağı, Konya Vilayetinden ayrılarak bağımsız hâle getirilmiştir. Bağımsız sancakta idari teşkilatlanma uzun ve meşakkatli bir yol izledi.

  Akseki yolu neden kapalı?

  Antalya-Konya yolu araç trafiğine kapatıldıAntalya’yı Konya’ya bağlayan Akseki-Seydişehir yolu, yoğun kar yağışı, buzlanma ve tipi nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.

  Antalya Yörükleri hangi boydan?

  Bozahmetli Yörük Aşireti, Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya’dan gelerek Toroslara yerleşen Oğuz boylarından olup, Antalya-Konya bölgesinde göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olarak yaşarlar.

  Yörük Türkleri hangi boy?

  Yörükler Doğu Göktürklerinin bir kolu ve Uygur, Kazak, Kırgız ve Türkmen gibi bir Türk boyudur. 745 yılına kadar Orhon, Altay, Tanrı, Sayan ve Aladağlarda Göktürklerin kurucu ve asli unsuru olarak göçebe yaşadılar. Göktürk (Kutluk) hakimiyetine son vermesi üzerine Uygurlara tabi oldular.

  Beğdili boyu Alevi mi?

  Bugün Beğdili boyu obalarının bir çoğu sünni olduğu görülsede eskiden Alevi olduğu anlaşılmaktadır.

  Akseki den tren geçiyor mu?

  Antalya’nın Döşemealtı ilçesinden başlayan hızlı tren güzergahı, Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki İlçelerinden geçerek, Konya sınırına giriyor.

  Akseki den tren geçer mi?

  İzmir bölgesinde bulunan Akseki Yapı konumundan ilk Tren saat kaçta geçer? MENEMEN – CUMAOVASI, İzmir bölgesinde bulunan Akseki Yapı konumundan geçen ilk Tren aracıdır. 05:23 civarında geçer.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector