EGESEM GÖNÜLLÜLERİ

 

Genel Amaç

EGESEM Gönüllüsü Projesi ile ne amaçlanmaktadır?

 

Dünyada gençlere yönelik yapılan destek programları gittikçe artmakta ve gençler zaman zaman bu bilgilere ulaşmada zorlanmaktadırlar. Genç, bilgiye ulaşsa bile eyleme geçmede motivasyon kaynağını kendi içerisinde bulamamaktadır. Ama kendi akranlarının başardığını, aktif çalışmalar içersinde yer aldığını gördükçe çalışmalara dahil olma isteği artmaktadır. Gençler edindikleri deneyimler ile kariyer hayatlarında önemli basamakları kolaylıkla çıkabilmektedirler. İşte tüm bu farkındalıkları arttırmak ve fiziksel veya teknolojik olarak ulaşamadığımız gençlere arkadaşları aracılığıyla ulaşabilmek.

 

Nihai Amaç

 

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yerelde yaygınlaşma, EGESEM’in gerçekleştirdiği farklı fırsatlardan gençleri haberdar etme, gönüllü çalışmalara teşvik etme ve gönüllüğe katkı sağlamak.

 

EGESEM Gönüllüleri birer EGESEM “Bilgi Noktası” olacaklardır.

 

 

Sahip oldukları deneyim, bilgi ve fırsatları kendi yerellerinde arkadaşları ile paylaşacaklar, daha ayrıntılı bilgiler alabilmeleri için gençleri doğru bilgi kaynaklarına ulaşmalarını sağlayacaklardır. Bununla birlikte EGESEM’in gerçekleştirdiği organizasyonlarda görev alarak çalışma yaşamındaki deneyimlerini de arttırmış olacaklardır.

 

EGESEM GÖNÜLLÜLÜK TARİHÇESİ

 

2014 yılında ilk defa tüm Ege Üniversitesi fakülte, yüksek okul ve meslek yüksekokullarından alınan başvurular derlenerek gönüllü 30 kişilik listesi oluşturulmuştur. Gönüllüler ile 22 Mayıs 2014 tarihinde "Tanışma Toplantısı" gerçekleştirilmiş ve Gençlere egesem gönüllüsü proje fikrinin nereden çıktığı, proje amaçlarının neler olduğu, işbirliği yaptığımız kurumlar ve eğitimleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. İzmir'deki bir diğer Temas Noktası olan TrexEVS temas noktası yetkilisi ve ulusal ajans eğitmeni Şefik Emre Coşkun tarafından 1 saatlik gönüllülük eğitimi verilmiştir. 2014 aralık ayında gönüllü ekibi çalışmalarını tamamlamıştır.

2015 yılında II. dönem gönüllü seçimleri yapılmış ve yeni gönüllü ekibi ile birlikte 19 Şubat 2015 tarihinde "Tanışma Toplantısı" gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda gönüllülere; 

–Gönüllülük Nedir?

–Gençlik Bilgilendirmesi Nedir?

–Eurodesk ve Avrupa Fırsatları nedir? Araştırma kaynaklarımız nelerdir?

eğitimleri verilmiştir. 

 

 

 

2017 yılı mart ayında III. Dönem gönüllülerimizin seçimleri yapıldıktan sonra ilk toplantımızla birlikte yeni dönemimize başlamış olduk. Toplantıdan sonra gönüllülerimize İzmir Gönüllü Takımı eğitmenlerinden Görkem Başaran tarafından gönüllülük eğitimi verilmiştir.

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) gönüllülerine özel kariyer söyleşisi düzenledi.

 

Söyleşide  Ege Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Ofisi Sorumlusu Sercihan Kadıoğlu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi Koordinatörü Simge Atamer konuşmacı olarak yer aldı.

Sercihan Kadıoğlu, gençlere Ege Üniversitesi'nin kariyer çalışmaları, gençlere sunulan fırsatlar ve Mayıs ayında düzenlenecek kariyer günleri hakkında bilgi verdi. Simge Atamer ise gençlere firma insan kaynakları uzmanlarının gençlerde hangi özelliklere dikkat ettiği, gençlerin farklı organizasyonlarla elde ettikleri yetkinliklerin iş dünyası için önemi, cv hazırlarken sahip oldukları özellikleri en doğru şekilde nasıl vurgulayacakları ve mülakatlarda nelere dikkat etmeleri gerektiği üzerinde durdu.

 

IV. Dönem gönüllü seçimlerimiz gerçekleştikten sonra yeni gönüllülerimiz ile 23 Şubat 2018 günü hem bir tanışma toplantısı yapılmış olup hem de Kariyer Uzmanı ve Profesyonel Koç Filiz Güleç Kutlu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi Koordinatörü Simge Atamer'in konuşmacılığında Etkin Kariyer Planlaması etkinliği yapılmış oldu.

Şu an 1 mart 2019 tarihinde ilk buluşmamızı gerçekleştirdiğimiz 5. Dönem gönüllü ekibimiz ile gençlik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için EGESEM iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Merhaba sevgili Egesem gönüllü adayları, ben Tuğba eski bir Egesem gönüllüsü olarak söylemek isterim ki, hiç düşünmeden başvurularınızı yapın size her daim yol gösterecek bu platformda geç olmadan yerinizi alın.

Egesem gönüllüsü olduğum süre boyunca Kariyer planlama, Erasmus+ Proje yazma ve Egesem gönüllü kontenjyanı ile Etkin İnsan Gelişim Enstitüsünden eğitim koçluğu eğitimlerini ücretsiz alma fırsatım oldu (eğitimler hafta sonuydu fakat olsundu kendimizi geliştirmeye değerdi :)).

Bunun yanı sıra her eğitimde farklı arkadaşlarımla tanışıp onların hayatlarından ders aldım. Birçoğu yurtdışına Erasmus+ projeleri ile çıkmıştı bense her zaman okulu dersleri bahane edip İzmir’e sıkışıp kalmıştım.

Egesem den sonra ne mi oldu? :)

Diğer gönüllü arkadaşlarımdan öğrendiğim Erasmus + projeleri araştırdım bir sürü motivasyon mektubu gönderdim. Olmadı kabul etmediler! Ama yılmadım! Vazgeçmedim!  Madem proje ile gidemiyorum okulla giderim dedim ve Erasmus dil sınavına girdim sonra düştüm Portekiz yollarına...

Ne mi oldu! Erasmus döneminde hayat arkadaşımı buldum teeee Portekiz’de J okulumu bitirdim ve Portekiz’de Master’a başladım. Yok artık demeyin! Herşey o ilk Egesem gönüllü toplantısı ile başladı! Herkes başarmış ben de başarabilirim dedim ve çıktım yola…

Bir yerden başlayın arkadaşlar! Çünkü başlamak başarmanın yarısıdır.

Biz gençlerin her daim yanında olan ve kişisel gelişimimize yardım eden Egesem ailesine sonsuz Teşekkürler :)

TUĞBA ATATOPRAK

EGESEM Gönüllüsü Olmak…

Üniversite hayatım boyunca sürekli çevreme faydalı olabileceğim, üniversiteli olarak sürekli üniversite imkanları ile sosyal fayda oluşturmak üzerine çalıştım. Tabii bunları yaparkende her zaman kendimi geliştirmeyi göz ardı etmedim. EGESEM ile ilk tanışma toplantısında birçok kişi ile tanıştım ve birçok konuda ufkum açıldı; mesela yurt dışı fırsatları vb.

Her konuda bilginin önemi olduğu kadar çevrenin olmasınıda önemsemişimdir. İşte EGESEM’de bu ikisi bir aradaydı. Abi ben İtalya’ya gideceğim nasıl yapsam?  deseniz cevabı olan birçok arkadaşa sahip oldum.

Tüm bunların yanı sıra EGESEM Gönüllüsü olduğum süre ‘de ücretsiz olarak bazı eğitimlere katılma imkanım vardı. Bunlardan birisi Kariyer eğitimiydi. Evet bir eğitimdeydik aslında ancak eğleniyorduk. Sohbet ediyorduk mutluyduk! JYani eğitimde öğrendiğimiz kendimizi keşfetme yolculuğuydu ve bu yolculuktaki arkadaşlarımız tam da yola çıkmak istediğimiz kişilerdi…

EGESEM gönüllüsü olarak EGESEM’i temsil ettiğimiz gibi Üniversitemizi de temsil ediyorduk. Bu da işin en gurur verici yanlarından bir tanesiydi…

HÜSEYİN EMİN KURNAZ

Egesem'den Fazlası..

Merhabalar ben Mehmet Mağat!


Her şey 2011 yılında, lisedeyken katıldığım Comenius projesinin hareketliliğiyle başlamıştı.. İlk kez yurtdışına çıkıyor, en sevdiğim ve hayalini hep kurduğum ülkelerden birine gidiyordum; "Yunanistan!" Hayatımda geçirdiğim en dolu dolu 6 gündü! Oradaki anılarımın baskın olmasından gerek, ben bunu neden üniversitede de yapmayayım ki? dedim. Ve 2012'de EGESEM'in değerlisi, benim de çok sevdiğim Eurodesk Koordinatörü Filiz Abla'ya bir mail gönderdim ve hemen bir gün planlayıp Aliağa'ya AB ve Erasmus+ Fırsatları hakkında bilgilendirme yapmaya geldiler.

Sonra ne mi oldu? Gelin okuyun bakalım neler oldu!

O toplantıdan bir ay sonra telefonum çaldı, arayan tabi ki Filiz abla idi. Telefondaki heyecanı beni de heyecanlandırıyordu; "Bir proje başlatıyoruz, EGESEM Gönüllüleri diye; sen de katılmak istersen, başvur hemen!" dedi.

Tabi ben de durur muyum, hemen başvurdum!
Toplantı günü geldi, birbirinden güzel yeni dostluklar kurduğum, Erasmus+ programı hakkında kendimi tazeleme fırsatı elde ettiğim bir gönüllülük projesinde yer almıştım artık..

EGESEM Gönüllüleri Projesi ile neler elde ettim?

- Uzun zamandır nerden başlasam, nasıl başlasam diye düşünüp içinden çıkamadığım; "Erasmus+ Proje Döngüsü Yönetimi" Eğitimini aldım.
- Egesem Gönüllüsü olarak; Gençlik Servisleri Merkezi'nin 2015'te Antalya'da düzenlediği "Uluslararası Gençlik Sempozyumu'na ve Gençlik Örgütleri Forumu" toplantısına katılma fırsatı buldum.
- EGESEM Eurodesk Temas Noktası olarak; 2015 yılının Şubat ayında Avrupa Birliği Bakanlığı'nın İzmir'de düzenlediği Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı'nda, EGESEM'i temsil ettim.
- 2011 yılından bu yana Erasmus+ programı kapsamında yurtdışında çeşitli Gençlik Değişimi ve Eğitim Kursları'na katıldım. 12 ülkenin kültürünü tanıma fırsatı elde ettim. Bu sürede hem öğrendim, hem de eğlendim..

Uzun lafın kısası..

Gönüllülük bir virüstür, bir kere bulaştı mı kolay kolay kopamazsınız..

Hayatınızın belki de dönüm noktası olacak olan gönüllülük deneyiminize; "EGESEM Gönüllüleri" ile başlayacaksanız çok şanslısınız demektir!

Tüm bu güzelliklerin yaşanmasında emeği geçen canım Filiz GÜLEÇ KUTLU'ya sonsuz teşekkürlerimle!

Herkese Merhaba,

Ege Üniversitesindeki ikinci yılımdı henüz İzmir'e hâla alışma süreci yaşayan ve alışamayan klasik İstanbullu havalarını yaşıyorum dönmek istemiyorum İzmir'e - Çeşme'ye çünkü bölümümüzün bulunduğu Çeşme'de yapacak hiç bir şey yoktu sosyal anlamda bilgisel anlamda yine her zaman ki gibi Facebook proje sayfalarını süzerken EGESEM 2.Dönem Gönüllülerini arıyor ilanını gördüm bi şu EGESEM nedir neyin nesidir diye araştırmaya koyuldum İstanbulda çalıştığım dernekteki arkadaşlara ve yöneticilere sordum verdikleri cevap hep bir ağızdan mutlaka orada olmalısın oldu. Sebebine gelirsek eğer hem bir çok etkinlik, çalışma ve atölyeler yapıyor bunların yanında da Eurodesk Temas Noktası. Şimdi bu Eurodesk dediğimiz şey neydi Avrupa'ya açılan kapı hemde bedavaya bir öğrenci en çok neyi severdi tabii ki de gezmeyi çok severdi buna artı olarakta hemde bedavaya gezme olan her şeyi. Kafamda her şeyi toparlamış ve bilgi edinmişken açtım başvuru formunu doldurmaya başladım ve beni en çok zorlayan soruya geldim EGESEM Ne Zaman Kuruldu ? Bilmiyordum kopya çektim şimdi sorarsanız yine cevap veremem belki bu duruma Filiz Hanım ( Ablam ) kızacaktır ama öyle. Başvurdum ve sağolsunlar ilk ekip toplantısına gittim bir çok yeni insanla tanıştım dostluklar kurdum EGESEM aracılığıyla bu dostluklara da hâla sahip çıkıyorum çünkü bana İzmir'de yeni bi aile sunmuştu EGESEM. 

Ben projelere öz geçmiş yolluyorum CV yolluyorum olmuyor bir türlü hayır Yeşil Pasaportta var boşa gidecek ona yanıyorum bir yandan kullanamadan çöp olacak diye düşünürken bir mail Slovenya'da AGH Fırsatı 1 Aylık hemen başvurdum ve kabul aldım. Peki bu maili kimden almıştım ve nasıl beni kabul etmişlerdi ? Tabii ki de EGESEM sayesinde projeyi gerçekleştiren kurum EGESEM'i duyunca kısa bi mülakat yaptılar ve kabul ettiler. Bir de şöyle bir şey var gidersem eğer okul uzayacak tam mart nisan arası çünkü proje direkt Filiz Hanıma (Ablam'a) yazdım işte şöyleydi böyleydi o da bana dedi ki bi yazılı kağıt iste resmi izinli sayıl. Ne nasıl yani gideceğim 1 ay yurt dışılarına bir de izinli mi olacağım ben şimdi ? Evet oldum olunuyormuş bunuda benden duyun istedim. 

Slovenya'dayız...

Kısa Film çekilecek dediler ama nasıl ben bilmiyorum ki korktum ilk başta yapamam ki diye ama orada onun eğitiminide verdiler ekip çalışması yaparak ortaya bir film çıkardık sonunda ve bayada beğenildi gerçekten. Orada tanıştığımız kurduğumuz arkadaşlarla birlikte araba kiraladık ve gerçekten tüm Avrupayı gezdik çünkü gençtik elimizde de fırsat vardı ne yapalım yerimizde mi sayalım dedik çıktık yola ;

Hırvatistan, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, Slovenya derken gezmişiz koca Avrupa'yı.

İspanya Projesi...

Yine her zamanki gibi EGESEM sayesinde oldu abartmak veya yermek için söylemiyorum gerçekten onlar vesile oldu ve onlar sayesinde tüm İspanya'yı gezdim bunların üzerine artı olarakta Estonyalı, Portekizli, İspanyalı, Macaristanlı ve Türkiyeden birer aile daha edinerek ülkeye döndüm.

Bunlar beni keser miydi kesmezdi çünkü artık almıştım gazı ve yola çıkmıştım görünmeyen destekleyici iyi niyetini hiç esirgemeyen Filiz Hanım (Abla) sayesinde bir çok Avrupa ülkesinde projeye katıldım. Yereldekileri söylemiyorum bile siz düşünün. Son olarak da 2016 yazında Amerikaya gittim Work and Travel'a bunuda söylemeden edemeyeceğim. 

Ve son olarak ben bir EGESEM Ailesi Üyesi olduğuma inanıyorum ve siz yeni aile üyeleri için elimden geleni ardına koymayacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla,

Numan KAYIM

Parçası olmaktan her daim gurur duyacağım bir ailem var benim…

EGESEM gönüllüsü olmak yeni bir aile edinmekten farksız. Yargısızca birbiri için ve diğer üniversiteli arkadaşları için bir şeyler yapmaya çalışan bir topluluğuz biz. Amacımız hem kendimizi hem de diğer arkadaşlarımızı kariyer yaşantılarında ileriye taşımak. Her daim ileriye el ele gitmek.

Bunun ötesinde bireysel kazanımlarımdan bahsetmek isterim.

-Kariyer Planlama Eğitimi, Proje Yazma Eğitimi, İnsan Kaynakları Uzmanlık Sertifikası Eğitimi, Eğitim ve Aile Koçluğu EGESEM sayesinde ücretsiz katılma şansı yakaladığım kurslar.
-Bunun yanı sıra sayısız seminerlere ve etkinliklere katılma şansım oldu. En çarpıcı olanı İzmir içinde ki tüm üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Kariyer Buluşması etkinliğinde EGESEM’i temsilen yer almamdı. Gençlere ulaşarak biz kimiz ve neler yapıyoruz gibi soruları yanıtlamaya gayet ettim. Hem özgeçmişimi pek çok firmaya ulaştırma şansım oldu, hem bu büyük organizasyonun bir parçası olarak tüm süreçleri tecrübe etme şansım oldu. Muhteşem bir gün ve deneyimdi.

Şimdi mezunum ve…

Psikolojik Danışman(Rehber Öğretmen) olarak özel bir eğitim kurumda çalışıyorum. Özgeçmişimin neredeyse tamamı EGESEM sayesinde aldığım eğitimler veya katıldığım seminerlerle dolu. Haliyle oldukça kabarık J Anlattığım gibi EGESEM benim hayatıma çok büyük renk, kariyer yolculuğuma sayısız güç kattı. Filiz Hanım( Canım Filiz Ablam) ise hayatımda dört yapraklı yonca olarak yerini alalı çok oldu.

Hepinize kariyer yolculuklarınızda iyi şanslar, aramıza hoş geldiniz!